تا به امروز یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است

به گزارش وبلاگ دایی جان، در حالی که وزیر راه و شهرسازی از معرفی یک میلیون و 300 هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی خبر می دهد، معاون حقوقی این سازمان گفت: تا کنون سامانه اسکان هیچ خروجی ای نداشته است.

تا به امروز یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ دایی جان، به نقل از مهر، مهلت دو ماهه ثبت نام مالکان و مستأجران در سامانه املاک و اسکان کشور چهارشنبه 19 خرداد به اتمام رسید. این مهلت قانونی از 19 فروردین شروع شده بود و قرار بود که تا 19 خرداد ماه به اتمام برسد.

با این حال این سامانه هنوز مسدود نشده و در حال فعالیت است.

احتمال تمدید ثبت اطلاعات خانوارها در سامانه اسکان تا مهر ماه

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی می گوید هنوز تصمیم قطعی درباره تمدید ثبت اطلاعات سکونتی خانوارها در سامانه اسکان تا مهر ماه اتخاذ نشده و قرار است شنبه در این خصوص تصمیم گیری گردد.

چرا مردم از ثبت اطلاعات سکونتی خود در سامانه اسکان استقبال نکردند؟

بعضی شنیده های تأیید نشده حاکی است مقدار استقبال خانوارها از ثبت شرایط سکونتی و مالکیت خود در سامانه اسکان، بسیار کمتر از مقدار پیش بینی شده است؛ وزارت راه و شهرسازی هم به هیچ اسم حاضر به شفاف سازی نسبت به ورودی و خروجی سامانه ملی املاک و اسکان نیست.

از سوی دیگر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی بارها از معرفی 1 میلیون و 300 هزار واحد خالی از سکنه به سازمان امور مالیاتی برای صدور برگه های جریمه مالیاتی خبر داده است.

موضوعی که تا کنون هیچیک از مقامات ارشد سازمان امور مالیاتی آن را تأیید ننموده اند.

معاون سازمان مالیاتی: تا به حال هیچ خروجی ای از سامانه شناسایی خانه های خالی به ما داده نشده است

محمود علیزاده معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی درباره صدور برگه های مالیاتی برای مالکان واحدهای خالی از سکنه در سرانجام تیرماه امسال اظهار کرد: بر اساس ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم، هر واحد مسکونی در هر سال می تواند 120 روز خالی از سکنه باشد؛ این 120 روز تا سرانجام تیرماه به سر برسد؛ البته این 120 روز می تواند هم به صورت متوالی در یک سال باشد و هم متناوب؛ البته واحدهایی که خالی هستند، معمولاً به صورت متوالی خالی می مانند.

وی ادامه داد: بنابراین تا سرانجام تیرماه امسال این 120 روز مجوز قانونی برای خالی ماندن واحد مسکونی به اتمام می رسد؛ اما از اول مرداد دیگر هر روزی که خالی بماند، به اسم واحد خالی از سکنه محسوب شده و مشمول جریمه مالیاتی موضوع ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم خواهد شد؛ به موجب این قانون، ما خروجی ای که سامانه املاک و اسکان به سازمان امور مالیاتی به اسم واحدهای خالی از سکنه ارائه می دهد، ملاک قرار می دهیم.

برگه های مالیاتی خانه های خالی دی ماه صادر می گردد

معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی توضیح داد: می بایست این اطلاعات را که دریافت کردیم، به موجب قانون بودجه 1400، دی ماه برگه تشخیص این مدت که خالی بوده را برای مالک صادر کنیم.

وزارت راه هیچ فهرستی از خانه های خالی به ما نداده است

وی در پاسخ به این سوال که از طرف معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، فهرستی از سوی واحدهای خالی موجود در سامانه اسکان به سازمان امور مالیاتی ارائه شده یا خیر؟ گفت: تا کنون خروجی ای نداشته؛ چون هنوز مردم می توانند به سامانه املاک و اسکان مراجعه نمایند و در سامانه مذکور، اطلاعات خود را ثبت نمایند؛ این اطلاعات به این توضیح است که هر شخص سرپرست خانوار می بایست وارد سامانه شده و کد ملی خود را با کد پستی محل سکونت خود با هم الصاق و اعلام کند دارنده این کد ملی در این کد پستی سکونت دارد؛ بر این اساس هر واحد مسکونی اگر دارای کاربر یا سکنه باشد، از مالیات مذکور در ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم، معاف می گردد.

اظهار نظر وزیر راه صحت ندارد

علیزاده در مورد اظهارات وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اینکه تا کنون یک میلیون و 300 هزار واحد مسکونی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده، توضیح داد: خروجی سامانه اسکان، تا کنون واحد مسکونی خالی از سکنه نبوده؛ چون الصاق مذکور صورت نگرفته و خروجی ای که دقیقاً معین کند کدام واحد مسکونی خالی از سکنه است، از این سامانه تا کنون به دست نیامده است.

وی یادآور شد: احتمالاً محتوای سامانه اسکان تا کنون بدین شکل تکمیل نبوده که بتواند چنین اطلاعاتی را به ما بدهد؛ به موجب قانون ما صرفاً می توانیم به واحدهایی که به وسیله سامانه املاک و اسکان، بر خالی بودن صحه گذاشته گردد را ملاک قرار دهیم؛ نمی توانیم خودمان غیر از خروجی سامانه، اقدام دیگری انجام دهیم.

فهرست نهایی وزارت راه از خانه های خالی، ملاک صدور مالیات است

معاون سازمان امور مالیاتی درباره اینکه آیا غیر از پالایشی که سامانه اسکان و وزارت راه و شهرسازی انجام می دهد، سازمان مالیاتی یک پالایش دیگر هم باید اتجام دهد؟ اعلام کرد: خیر؛ به موجب قانون، سازمان امور مالیاتی باید همان خروجی سامانه اسکان را ملاک اعمال مالیات قرار دهد؛ اگر واحد مسکونی ای که به وسیله سامانه اعلام گردد، خالی از سکنه باشد، مشمول معین مالیات مربوطه خواهد شد؛ مگر اینکه مالک آن نسبت به این موضوع اعتراض کند که این واحد خالی از سکنه نبوده است.

اگر مالکی به فهرست خانه های خالی وزارت راه معترض بود، به کجا مراجعه کند؟

وی ادامه داد: بر اساس قانون مالیات های مستقیم، اگر مالکی نسبت به معین مالیات برای واحدی که خالی از سکنه تشخیص داده شده، معترض باشد، با ارائه اسناد و مدارکی که ارائه می دهد، در هیئت حل اختلافی که به این منظور تشکیل می گردد، مورد آنالیز مجدد قرار می گیرد.

از حقوقی ها هم مالیات بر واحدهای خالی از سکنه می گیریم

علیزاده در مورد اینکه چرا مالکان حقوقی واحدهای مسکونی در سامانه املاک و اسکان شناسایی نمی شوند؟ گفت: حقوقی ها صرفاً مالک واحد هستند و خانوار محسوب نمی شوند؛ بلکه خانوارهایی که ساکن آن واحد مسکونی که متعلق به مالک حقوقی است، باید سکونت خود در آن واحد را اعلام نمایند؛ حقوقی ها باید به مستأجران یا کاربران خود اعلام نمایند تا در سامانه اسکان، کد پستی محل سکونت خود را با کد ملی خانوار ساکن آن واحد، الصاق کند.

بانک ها می توانند از پرداخت مالیات بر خانه های خالی فرار نمایند؟

وی در پاسخ به این پرسش که آیا با این روش، نهادهای حقوقی مثلاً یک بانک، می تواند به راحتی تعدد واحدهای متعلق به خود را پنهان کند یا نه؟ گفت: ما سایر اطلاعات را از دیگر ذی نفعان داریم؛ مثلاً از شرکت پست کد پستی واحدهای مسکونی را داریم از شهرداری ها املاکی که دارای پروانه ساختمانی هستند را داریم و…؛ به طور کلی هر کد پستی یا هر محل سکونت باید یک کاربر با کد ملی سرپرست خانوار داشته باشد؛ اگر چنین شرایطی تعریف نگردد، آن واحد به اسم خالی از سکنه تعریف می گردد و مشمول مالیات می گردد.

موکول شدن اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی به سال آینده، تکذیب شد

معاون سازمان امور مالیاتی در پاسخ به این پرسش که آیا اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی، به امسال می رسد یا به سال آینده موکول می گردد؟ گفت: همین حالا هم در حال اجراست؛ همه ما مکلف شده ایم تا به سامانه اسکان مراجعه نموده و کد ملی خود را با کد پستی محل سکونت الصاق کنیم، و این نشان دهنده آن است که قانون مذکور در حال اجراست.

وی اظهار داشت: قانون مالیات بر خانه های خالی، یک قانون بازدارنده است تا هیچ واحدی خالی از سکنه نماند اگر واحدی خالی از سکنه است، باید به اجاره داده گردد در غیر این صورت مشمول مالیات خواهد شد.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و وبلاگ دایی جان هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تا به امروز یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا به امروز یک خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید